Профінструмент для економіста

Ваш помічник по всім економічним питанням

Аналітика

Як звільнити співробітника, що знаходиться під слідством?

Щепетильникова Світлана Процес звільнення досить важкий сам по собі, однак якщо співробітник ще й перебуває під слідством, справу ускладнюється ще більше. Як це не парадоксально, позбутися від засудженого на робочому місці, якщо він сам того не бажає, практично неможливо.
Документи для звільнення
Найлегше оформити звільнення саме засудженого співробітника, пославшись на пункт 4 статті 83 ТК РФ або ж підпункт «г» пункту 6 частини 1 статті 81 ТК РФ, за наявності у роботодавця документів з правоохоронних органів або суду, про те, що людина засуджена до відбування покарання в місцях позбавлення волі, і вирок арбітрів вступив в законну силу. Нагадаю, що підпункт «г» пункту 6 частини 1 статті 81 ТК РФ застосовується, коли недбайливого працівника на території роботодавця викрили в крадіжці, псуванні майна або розтраті. При цьому не так важливо, чия власність пропала (зіпсована, знищена): організації або третіх осіб. А пункт 4 статті 83 ТК РФ - коли злодіяння було направлено на третіх осіб поза робочого місця, і фахівець вже перебуває під вартою.
Якщо ж співробітник засуджений за протиправному діянню, що не має відношення до компанії, то суд або поліція видадуть документи не відразу. На виправдання своїх дій фахівці правоохоронних органів і арбітри повідомлять, що фірма не є учасником судочинства, а, отже, і прав на отримання матеріалів справи у неї теж немає. Проте вихід є. Потрібно відправити офіційний запит, і при належній наполегливості представники організації, швидше за все, отримають необхідні папери, оскільки насправді видача роботодавцю «вироку» не порушує прав будь-кого.
У разі, коли офіційні органи влади не йдуть назустріч, що на практиці зустрічається не так часто, можна попросити копію рішення суду у рідних і близьких звільнюваного фахівця.
Вирок суду
Якщо розлучитися зі співробітником зважилися відразу ж, як стало відомо про те, що він підозрюється у злочині, то з звільненням з посади справи будуть складніше. Адже для того, щоб звільнити працівника відповідно до підпункту «г» пункту 6 частини 1 статті 81 ТК РФ і надалі його не починати знову, необхідно, щоб одночасно було виконано дві умови.
Перше. Місцем скоєння правопорушення має бути робота. При цьому, на думку Пленуму Верховного Суду Росії, мова буде йти про розкрадання або псування чужого майна, тобто, будь-якої власності, що не належить співробітнику, на території роботодавця (Постанова Пленуму ЗС РФ від 17.03.2004 р. № 2 (ред. від 28.12.2006 р.)).
Друге. Необхідний вступив у законну силу вирок суду або постанова правоохоронних органів.
Якщо остання вимога не виконується, то звільнений співробітник може бути відновлений за рішенням арбітрів з оплатою вимушеного прогулу. Приклади таких рішень можна знайти в Бюлетені ЗС РФ № 6, 2003.
Будьте уважні, якщо у вироку (постанові) суду вказаний лише факт замаху на розкрадання майна роботодавця, то підстав для застосування озвученої норми немає.
З усього вищесказаного робимо висновок: у керівництва немає можливості звільнити підсудного і навіть засудженого, за винятком, звичайно, власного бажання самого фахівця.