Профінструмент для економіста

Ваш помічник по всім економічним питанням

Аналітика

Облік витрат на просування сайту (приклади)

Кожен власник сайту знає, що інтернет-продукт потребує обслуговування і супроводу. Адже щоб отримувати прибуток від сайту, залучаючи до нього більше клієнтів, продукт потрібно розкручувати і технічно підтримувати. Поговоримо про те, як слід враховувати витрати на просування і зміст сайту.

Пошукова оптимізація - найбільш затребувана послуга, яка користується попитом власників сайтів. Дійсно, прагнення просунути свій програмний продукт на перші місця в пошукових системах продиктовано підприємницькими цілями. Адже розкручування сайту в пошукових системах по так званим ефективним запитам спрямована на збільшення відвідуваності сайту компанії, а це в свою чергу приваблює нових клієнтів.

Часом на просування інтернет-продукту фірми витрачають чималі кошти. Відповідно слід організувати правильний облік витрат, які складають більшу частину видаткових статей.

SEO-послуги (так називають послуги з просування сайту) представляють собою рекламні дії, оскільки це інформація, поширена будь-яким способом, в будь-якій формі і з використанням будь-яких коштів, адресована невизначеному колу осіб та спрямована на привернення уваги до об'єкта рекламування, формування або підтримка інтересу до нього і його просування на ринку.

Виходить, що вартість послуг, спрямованих на залучення уваги невизначеного кола осіб до інтернет-сайту компанії, є витратою на рекламу.

Витрати на розкрутку сайту можна віднести до рекламних. Вони будуть прирівнюватися до рекламних заходам, проведених через ЗМІ та телекомунікаційні канали. Звичайно, віднести до рекламних витрати з розкручування сайту буде вигідно, адже витрати на заходи рекламного характеру в інформаційно-телекомунікаційній мережі Інтернет ненормовані. Це означає, що з метою оподаткування визнати ви їх зможете в повному розмірі без обмежень.

Додатковим аргументом для визнання витрат на просування сайту в якості рекламних є те, що якщо на сайті розміщена рекламна інформація про діяльність фірми, про ціни і найменування товарів, пропонованих нею, то таке витрачання можна прописати як інші рекламні витрати.

Щоб прийняти до обліку «рекламні» витрати, вони повинні бути обгрунтовані, спрямовані для здійснення діяльності, що приносить економічний ефект, і документально «виправдані».

Подивимося, як відображаються в обліку витрати фірми на просування сайту.

Приклад 1

Уявімо, що вартість відповідних послуг склала 39 500 руб. (У т. ч. ПДВ 6025 руб.).

ДЕБЕТ 44 «Витрати на продаж» КРЕДИТ 60 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками»

- 33475 руб. (39 500 - 6025) - враховані витрати на просування сайту;

ДЕБЕТ 19 «ПДВ по придбаних цінностей» КРЕДИТ 60

- 6025 руб. - Відображено суму пред'явленого фірмі ПДВ за наданим послугам;

ДЕБЕТ 68 «Розрахунки з податків і зборів» КРЕДИТ 19

- 6025 руб. - Сума «вхідного» ПДВ пред'явлена до відрахування;

ДЕБЕТ 60 КРЕДИТ 51 «Розрахункові рахунки»

-39500 Руб. - Оплачені послуги з просування сайту.

Позначимо в якості SEO-послуг послуги з просування сайту в мережі Інтернет, оптимізації сайту для пошукових систем, виведенню на високі позиції в пошукових системах. Контролери дозволяють кваліфікувати їх як ненормованих рекламних, незважаючи на те, з ким укладає договори компанія: зі сторонніми організаціями або з фізособами, які не є індивідуальними підприємцями. Про їх позиції свідчить лист Мінфіну Росії від 8 серпня 2012 року № 03-03-06/1/390 *.

Приклад 2

На послуги з просування і розкручування сайту компанія витратила 75 000 руб. Договір був укладений з фізичною особою, не зареєстровані як індивідуального підприємця. Як податковий агент, фірма повинна обчислити і сплатити з виплаченої за договором винагороди суму ПДФО, що дорівнює 9750 руб. (75000 руб. X 13%). Бухгалтер робить такі записи:

ДЕБЕТ 44 «Витрати на збут» КРЕДИТ 76-5 «Розрахунки з фізичними особами за надані послуги»

- 75 000 руб. - Вартість наданих послуг з просування сайту включена до складу інших витрат;

ДЕБЕТ 76-5 КРЕДИТ 68 «Розрахунки з податків і зборів»

- 9750 руб. - Із суми винагороди фізособі утримано ПДФО;

ДЕБЕТ 91-2 «Інші витрати» КРЕДИТ 69-2 «Розрахунки з пенсійного забезпечення», 69-3 «Розрахунки з обов'язкового медичного страхування»

- 20325 руб. (75000 руб. X (22% + 5,1%)) - на суму винагороди фізособі нараховано страхові внески;

ДЕБЕТ 76-5 КРЕДИТ 50 «Каса»

- 65 250 руб. (75 000 - 9750) - фізособі виплачена сума винагороди.

Спірні моменти в обліку витрат на розкручування

Найчастіше інспектори не погоджуються прийняти у складі витрат витрати на послуги з обслуговування інтернет-продукту. В одному з таких випадків вони аргументували свою відмову тим, що фірма не представила документи, що підтверджують право володіння сайтом (договори, акти виконаних робіт, рахунки-фактури).

Якщо ви підтвердите, що послуги з обслуговування інтернет-сторінки необхідні для здійснення комерційної діяльності, спрямованої на отримання доходу, і документально виправдаєте зроблені витрати, цілком можете розраховувати на те, що судді будуть на вашому боці, навіть якщо послуги з обслуговування вам будуть надані закордонним виконавцем. У цьому випадку виправдувальні документи повинні бути оформлені відповідно до звичаїв ділового обороту, застосовуваними в цій державі (постанова ФАС Московського округу від 7 вересня 2012 року № А41-26493/11).

Примітно, що судді не вважають необхідною умовою для прийняття витрат на оптимізацію сайту те, щоб доменне ім'я було зареєстроване як товарний знак компанії.

Схожий спір розглядався арбітрами в постанові ФАС Московського округу від 15 грудня 2010 року № КА-А40/15457-10.

У даному випадку інспектори якраз вимагали зареєструвати найменування доменного імені в якості товарного знака для того, щоб віднести витрати на його просування в мережі Інтернет. Судді підтримали платника з наступних підстав.

По-перше, абонентське обслуговування сайту було необхідно компанії для залучення потенційних покупців, для розширення власного ринку збуту і для збільшення обсягу продажів.

По-друге, всі операції з контрагентом фірма підтвердила первинними документами.

Як бачимо, на представників Феміди вплинула основна мета просування інтернет-сайту - це поширення інформації про асортимент товарів фірми, їх вартості, характеристиках, способах застосування, запобіжні заходи при їх використанні і т. д. Також на сайті була вказана контактна інформація: телефони, адресу місцезнаходження та схема проїзду.

Більше того, арбітри вказали, що законодавство прямо не відносить найменування Web-сайту (так зване доменне ім'я) до товарних знаків і не зобов'язує компанії вибирати ім'я Web-сайту лише наявними у організації зареєстрованими товарними знаками. Тому і визнали необгрунтованою вимогу інспекції про обов'язкову реєстрацію найменування сайту для того, щоб мати можливість враховувати витрати на його просування.

Таким чином, якщо дотримуватися аналогічний порядок своїх дій, у платників податків є всі шанси відстояти своє право на врахування витрат на розкрутку для цілей оподаткування.

Є. Юдахіна - редактор-експерт журналу "Практична бухгалтерія"